Боришко Маало (Илиово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боришко Маало
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°58′54″N 22°38′18″E / 41.98167° СГШ; 22.63833° ИГД / 41.98167; 22.63833Координати: 41°58′54″N 22°38′18″E / 41.98167° СГШ; 22.63833° ИГД / 41.98167; 22.63833
Основни податоци
Место Илиово
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Боришко Маалоархеолошко наоѓалиште во делчевското село Илиово. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На десниот брег на Брегалница, во непосредната близина на маалото се зачувани темели на црква од доцниот Среден век која во голема мера била оштетена. Со заштитните археолошки ископувања изведени во 1969 година се откриени фрагменти од фрескоживопис, а околу црквата повеќе гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 128, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069