Даутов Чукар (Стар Истевник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даутов Чукар
археолошко наоѓалиште
Даутов Чукар is located in Македонија
Даутов Чукар
Местоположба на Даутов Чукар во Македонија
Местоположба 41°52′20″N 22°51′21″E / 41.87222° СГШ; 22.85583° ИГД / 41.87222; 22.85583Координати: 41°52′20″N 22°51′21″E / 41.87222° СГШ; 22.85583° ИГД / 41.87222; 22.85583
Основни податоци
Место Стар Истевник
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Даутов Чукар археолошко наоѓалиште во околината на местото Стар Истевник кај градот Делчево. Наоѓалиштето претставува градиште од доцната антика.

На местото каде што од главниот пат Делчево - Пехчево се издвојува патот кон селото Истевник се издига висок рид со доминантна положба. Врвот на ридот е зарамнет простор со површина од околу 150 × 100 м на која се зачувани темели од бедем граден од кршен камен и варов малтер. На површината се среќаваат и фрагменти од керамички садови, тегули и покривни ќерамиди[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 131, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069