Градиште (Драмче)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Градиште — населба од железното време. Спроти Дечанско Маало, на десниот брег на Брегалница се издига висока чука која новиот пат Делчево - Каменица ја има пресечено. Остатоци од утврдувањето не се зачувани, меѓутоа, на самиот врв, како и во подножјето на северната страна, се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.