Гробишта (Илиово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта is located in Македонија
Гробишта
Местоположба на Гробишта во Македонија
Местоположба 41°58′54″N 22°38′18″E / 41.98167° СГШ; 22.63833° ИГД / 41.98167; 22.63833Координати: 41°58′54″N 22°38′18″E / 41.98167° СГШ; 22.63833° ИГД / 41.98167; 22.63833
Основни податоци
Место Илиово
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гробишта археолошко наоѓалиште во околината на местото Илиово кај градот Делчево. Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика.

На десниот брег на Брегалница, во близината на куќата на Ч. Стојменоски, на поголем простор се среќаваат многу фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069