Прејди на содржината

Селиште (римска населба и могила во Бигла)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Селиште, населба и могила од римското време. Се наоѓа на левиот брег на реката Брегалница, во близина на старото училиште. Овде, на поголем простор се среќаваат остатоци од ќерамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Во близина има една зачувана могила во која, со диво копање, биле откриени три гроба во кои била најдена и монета од Каракала. Могилата има пречник во основата од 15 м и висина од 2-3 м. (А. К.)[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069