Прејди на содржината

Св. Врачи (Вирче)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Св. Врачи или Црквиште — старохристијанска црква. Се наоѓа 2,5 кмсеверно од селото, покрај патот Вирче - Град. Во оваа месност, позната кај мештаните под името Св. Врач, се гледаат урнатини од црква. (А.К.)[1]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069