Гробишта (Разловци)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°50′40″N 22°46′06″E / 41.84444° СГШ; 22.76833° ИГД / 41.84444; 22.76833Координати: 41°50′40″N 22°46′06″E / 41.84444° СГШ; 22.76833° ИГД / 41.84444; 22.76833
Основни податоци
Место Разловци
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
старохристијанско време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Грнчарицаархеолошко наоѓалиште во околината на село Разловци. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време, старохристијанска црква и некропола. На 2 км јужно од селото, на пространа тераса на левиот брег на Брегалница се гледаат остатоци од голема населба. На простор од 200х300 м се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси. На горниот крај на наоѓалиштето се забележуваат темели од мала црква околу која има гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан, Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 131, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069