Студена Чешма (Делчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Студена Чешма
археолошко наоѓалиште
Студена Чешма is located in Македонија
Студена Чешма
Местоположба на Студена Чешма во Македонија
Местоположба 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167Координати: 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167
Основни податоци
Место Делчево
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Студена Чешмаархеолошко наоѓалиште во околината на Делчево. Наоѓалиштето претставува могила од римско време.

Се наоѓа на околу 2 км северозападно од градот и десно од главниот пат Делчево - Каменица, во правецот на Драмче, на 15 м северно од Студена Чешма. Могилата е добро зачувана, со пречник од 30 м во основата и височина од 4 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069