Могила (Ветрен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Могила is located in Македонија
Могила
Местоположба на Могила во Македонија
Местоположба 41°58′0″N 22°46′0″E / 41.96667° СГШ; 22.76667° ИГД / 41.96667; 22.76667Координати: 41°58′0″N 22°46′0″E / 41.96667° СГШ; 22.76667° ИГД / 41.96667; 22.76667
Основни податоци
Место Ветрен
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Могилаархеолошко наоѓалиште во маалото Црквенец на делчевското село Ветрен. Наоѓалиштето претставува могила од римско време.

На левиот брег на реката Киселица се наоѓа добро зачувана могила со пречник од 30 м во основата и височина од 5-6 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 132, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069