Градиште (Делчево)

Координати: 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167
Основни податоци
Место Делчево
Општина Делчево
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во околината на Делчево. Претставува градиште од доцната антика

Во непосредната близина на наоѓалиштето Долно Градиште, односно на околу 2 км јужно од градот, на простор од 150 × 50 м има големи грамади од кршен камен и парчиња од покривни ќерамиди, питоси и керамички садови. Делумно се зачувани и остатоци од темелите на бедемот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069