Могила (Косово Дабје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Могила - Дервен


Местоположба 41°57′59″N 22°44′21″E / 41.96639° СГШ; 22.73917° ИГД / 41.96639; 22.73917Координати: 41°57′59″N 22°44′21″E / 41.96639° СГШ; 22.73917° ИГД / 41.96639; 22.73917
Основни податоци
Место Косово Дабје
Општина Делчево
Тип

 могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Могила - Дервен археолошко наоѓалиште во околината на местото Косово Дабје кај градот Делчево. Претставува могила од римско време.

На десниот брег на Брегалница, на местото на кое стариот пат Делчево - Кочани навлегува во клисурата на Брегалница, десно од селскиот пат што води кон селото Косово Дабје е зачувана могила со пречник од 30 м во основата и височина до 6 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069