Кукул (Стамер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кукул
археолошко наоѓалиште
Кукул is located in Македонија
Кукул
Местоположба на Кукул во Македонија
Местоположба 41°57′00″N 22°49′00″E / 41.95000° СГШ; 22.81667° ИГД / 41.95000; 22.81667Координати: 41°57′00″N 22°49′00″E / 41.95000° СГШ; 22.81667° ИГД / 41.95000; 22.81667
Основни податоци
Место Стамер
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Кукулархеолошко наоѓалиште во делчевското село Стамер. Наоѓалиштето претставува могила од римското време. Се наоѓа на 300 м од селото. Има пречник од 35 м. во основата и височина од 3-4 м. Могилата е делумно оштетена од дивите копачи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 131. ISBN 9989649286.