Прејди на содржината

Мало Градиште (Вирче)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мало Градиште, могила од римското време. На растојание од околу 1 кмјужно од наоѓалиштето Големо Градиште се издига ниска чука што личи на градиште. Всушност, тоа е голема, добро зачувана могила, со пречник од 25 м во основата и висина од 5 м.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069