Градиште (Габрово, Делчевско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°59′08″N 22°48′00″E / 41.98556° СГШ; 22.80000° ИГД / 41.98556; 22.80000Координати: 41°59′08″N 22°48′00″E / 41.98556° СГШ; 22.80000° ИГД / 41.98556; 22.80000
Основни податоци
Место Габрово
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во околината на местото Габрово кај градот Делчево. Наоѓалиштето претставува градиште од доцната антика.

На високиот рид што се издига на североисточната страна од селото, на зарамнетото плато се гледаат остатоци од темели на одбрамбен ѕид. Во просторот што зафаќа површина од 120 × 80 м се среќава градежен материјал (камен, малтер и покривни ќерамиди) и фрагменти од питоси и керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069