Турски Гробишта (Вирче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Турски гробишта, могила од римското време. Гробиштата се наоѓаат на југозападниот раб на селото. На средината има мала могила, добро зачувана, со пречник од 12 м во основата и висина од 2,5 м. )А.К.)[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069