Грнчарица (Разловци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грнчарица is located in Македонија
Грнчарица
Местоположба на Грнчарица во Македонија
Местоположба 41°50′40″N 22°46′06″E / 41.84444° СГШ; 22.76833° ИГД / 41.84444; 22.76833Координати: 41°50′40″N 22°46′06″E / 41.84444° СГШ; 22.76833° ИГД / 41.84444; 22.76833
Основни податоци
Место Разловци
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Грнчарицаархеолошко наоѓалиште во околината на село Разловци. Наоѓалиштето претставува населба од римското време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан, Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 131, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069