Големо Градиште (Ѕвегор)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Големо Градиште — градиште од доцноантичкото време. На 4 км источно од селото, на висок рид со доминантна местоположба, на зарамнето плато со димензии од 200 × 100 м се гледаат остатоци од бедем и темели од помали објекти.На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.