Тврдина Ждрело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Ждрело
Општи податоци
ГрадПетровац
ЗемјаСрбија

Тврдината Ждрело е тврдина која се наоѓа во близина на градот Петровац, Србија. Тврдината била седиште на бугарскиот цар Дрман. Владислав IV Арпад се обидел да ја заземе во 1285 година, но неговата војска била поразена. По ова се обидел и Стефан Драгутин, но исто бил поразен. Но, по офанзивата на цар Милутин, заедно со Драгутин, Бугарите биле поразени и протерени. Денеска, од тврдината има останато само рушевини.

Користена литература[уреди | уреди извор]