Прејди на содржината

Сушејски Порој (Злеово)

Координати: 41°33′27″N 22°37′32″E / 41.55750° СГШ; 22.62556° ИГД / 41.55750; 22.62556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сушејски Порој

Карта

Местоположба 41°33′27″N 22°37′32″E / 41.55750° СГШ; 22.62556° ИГД / 41.55750; 22.62556
Основни податоци
Место Злеово
Општина Радовиш
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Сушејски Порој (или Сушевски Порој) — археолошко наоѓалиште во радовишкото село Злеово. Претставува градиште од доцноантичко време.

Високо во планинскиот предел, на едно зарамнето плато со простор од 400 × 200 м, сместено меѓу два длабоки дола, се наоѓаат остатоци од бедем. Влезот во градиштето бил на источната страна, каде се зачувани остатоци од главната порта. На целиот простор се гледаат темели од помали објекти, фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 327. ISBN 9989-649-28-6.