Дива Топола (Ораовица)

Координати: 41°37′31″N 22°30′44″E / 41.62528° СГШ; 22.51222° ИГД / 41.62528; 22.51222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дива Топола - Крива Врба


Местоположба 41°37′31″N 22°30′44″E / 41.62528° СГШ; 22.51222° ИГД / 41.62528; 22.51222
Основни податоци
Место Ораовица
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Дива Топола - Крива Врба археолошко наоѓалиште во радовишкото село Ораовица. Претставува населба од неолитско време. На 2,5 км југоисточно од селото, на составот на Радовишка Река и Ораовичка Река, на површина од 400 × 300 м се среќаваат фрагменти од керамички садови и кремени орудија, според кои населбата е определена во времето на културната група Анзабегово-Вршник (IV).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069