Прејди на содржината

Бунарџик (Бучим)

Координати: 41°36′47″N 22°21′40″E / 41.61306° СГШ; 22.36111° ИГД / 41.61306; 22.36111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бунарџик


Местоположба 41°36′47″N 22°21′40″E / 41.61306° СГШ; 22.36111° ИГД / 41.61306; 22.36111
Основни податоци
Место Бучим
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Бунарџиксредновековна населба кај селото Бучим во општина Радовиш. На 1 км југоисточно од селото се среќаваат фрагменти од населбинска керамика и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 325. ISBN 9989649286.