Кожа (Али Коч)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кожа is located in Македонија
Кожа
Местоположба на Кожа во Македонија
Местоположба 41°40′49″N 22°25′40″E / 41.68028° СГШ; 22.42778° ИГД / 41.68028; 22.42778Координати: 41°40′49″N 22°25′40″E / 41.68028° СГШ; 22.42778° ИГД / 41.68028; 22.42778
Основни податоци
Место Али Коч
Општина Радовиш
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Кожатумул од железното време кај селото Али Коч во општина Радовиш. На 500 м југозападно од селото, во месноста Каратарла има тумул со пречник во основата од 8 м и висина од 2 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 325. ISBN 9989649286.