Прејди на содржината

Курешњак (Штурово)

Координати: 41°40′50″N 22°28′36″E / 41.68056° СГШ; 22.47667° ИГД / 41.68056; 22.47667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Курешњак


Местоположба 41°40′50″N 22°28′36″E / 41.68056° СГШ; 22.47667° ИГД / 41.68056; 22.47667
Основни податоци
Место Штурово
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Курешњакархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Штурово. Претставува средновековна населба. На 5 км западно од селото, на зарамнето плато со површина од 100 на 50 м се среќаваат делови од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 329. ISBN 9989649286.