Прејди на содржината

Преслап (Смиланци)

Координати: 41°41′48″N 22°36′19″E / 41.69667° СГШ; 22.60528° ИГД / 41.69667; 22.60528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Преслап


Местоположба 41°41′48″N 22°36′19″E / 41.69667° СГШ; 22.60528° ИГД / 41.69667; 22.60528
Основни податоци
Место Смиланци
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Преслап или Чуј Петелархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Смиланци. Претставува средновековна населба. На 3 км јужно од селото се среќаваат остатоци од населбинска керамика и грамади од кршен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 329. ISBN 9989649286.