Чурлово Лозје (Погулево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чурлово Лозје
археолошко наоѓалиште
Чурлово Лозје is located in Македонија
Чурлово Лозје
Местоположба на Чурлово Лозје во Македонија
Местоположба 41°36′25″N 22°22′13″E / 41.60694° СГШ; 22.37028° ИГД / 41.60694; 22.37028Координати: 41°36′25″N 22°22′13″E / 41.60694° СГШ; 22.37028° ИГД / 41.60694; 22.37028
Основни податоци
Место Погулево
Општина Радовиш
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чурлово Лозјеархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Погулево. Претставува населба со топилница од доцноантичко време.

На 800 м западно од селото, до самиот селски пат што води кон планината има остатоци од топена железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 330. ISBN 9989-649-28-6.