Прејди на содржината

Крст (Раклиш)

Координати: 41°37′48″N 22°28′56″E / 41.63000° СГШ; 22.48222° ИГД / 41.63000; 22.48222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Казаница


Местоположба 41°37′48″N 22°28′56″E / 41.63000° СГШ; 22.48222° ИГД / 41.63000; 22.48222
Основни податоци
Место Раклиш
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Крст или Жешка Водаархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Раклиш. Претставува населба-викус од римското време. На 250 м источно од селото, од двете страни на асфалтниот пат за селото Ораовица, се среќаваат делови од керамички садови, тегули и имбрекси, и монети, а најдена била и мала бронзена статуа на Хермес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 330. ISBN 9989649286.