Прејди на содржината

Кавакли (Тополница)

Координати: 41°39′23″N 22°22′35″E / 41.65639° СГШ; 22.37639° ИГД / 41.65639; 22.37639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кавакли


Местоположба 41°39′23″N 22°22′35″E / 41.65639° СГШ; 22.37639° ИГД / 41.65639; 22.37639
Основни податоци
Место Тополница
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Каваклисредновековна населба во атарот на селото Тополница, Македонија. На 1,5 километри југоисточно од селото, во близината на турските гробишта се среќаваат фрагменти од керамички садови и грамади од кршен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 331. ISBN 9989-649-28-6.