Прејди на содржината

Асарлак (Караџалар)

Координати: 41°41′49″N 22°30′13″E / 41.69694° СГШ; 22.50361° ИГД / 41.69694; 22.50361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Асарлак


Местоположба 41°41′49″N 22°30′13″E / 41.69694° СГШ; 22.50361° ИГД / 41.69694; 22.50361
Основни податоци
Место Караџалар
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Асарлакархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Караџалар. Претставува населба од средниот век.

На околу 3-4 км северно од селото, на една височинка со доминантна положба и прегледност кон селото Ораовица има градежен материјал од камен, тули и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 328. ISBN 9989-649-28-6.