Воденичарски Пат (Бучим)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Воденичарски Пат
археолошко наоѓалиште
Воденичарски Пат is located in Македонија
Воденичарски Пат
Местоположба на Воденичарски Пат во Македонија
Местоположба 41°36′47″N 22°21′40″E / 41.61306° СГШ; 22.36111° ИГД / 41.61306; 22.36111Координати: 41°36′47″N 22°21′40″E / 41.61306° СГШ; 22.36111° ИГД / 41.61306; 22.36111
Основни податоци
Место Бучим
Општина Радовиш
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Воденичарски Паттумул од железното време кај селото Бучим во општина Радовиш. Јужно од селото, на границата меѓу атарите на селата Бучим и Дамјан се наоѓа тумул кој е прилично оштетен, со пречник во основата од околу 10 м и височина од 1 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 325. ISBN 9989649286.