Прејди на содржината

Чешме Маале (археолошко наоѓалиште)

Координати: 41°41′18″N 22°22′09″E / 41.68833° СГШ; 22.36917° ИГД / 41.68833; 22.36917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чешме Маале


Местоположба 41°41′18″N 22°22′09″E / 41.68833° СГШ; 22.36917° ИГД / 41.68833; 22.36917
Основни податоци
Место Чешме Маале
Општина Радовиш
Тип

 сакрален објект  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Чешме Маалеархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Чешме Маале. Претставува средновековен сакрален објект и некропола. На границата на атарите на напуштените села Чешме Маале и Козбунар, северно од селото Калаузлија се наоѓаат грамади од камен и расфрлени грубо обработени плочи од средновековна некропола и сакрален објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 331, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069