Прејди на содржината

Прелози (Воиславци)

Координати: 41°35′14″N 22°28′16″E / 41.58722° СГШ; 22.47111° ИГД / 41.58722; 22.47111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Прелози


Местоположба 41°35′14″N 22°28′16″E / 41.58722° СГШ; 22.47111° ИГД / 41.58722; 22.47111
Основни податоци
Место Воиславци
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Прелозисредновековна населба кај селото Воиславци во општина Радовиш. На 1 км западно од селото, на површина од 50 × 50 м се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 325. ISBN 9989649286.