Прејди на содржината

Клисекајси (Бучим)

Координати: 41°36′47″N 22°21′40″E / 41.61306° СГШ; 22.36111° ИГД / 41.61306; 22.36111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клисекајси


Местоположба 41°36′47″N 22°21′40″E / 41.61306° СГШ; 22.36111° ИГД / 41.61306; 22.36111
Основни податоци
Место Бучим
Општина Радовиш
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Клисекајсиархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Бучим. Претставува средновековна некропола. На 100 метри северозападно од селото се наоѓаат аморфни камени плочи што прилегаат на камени конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 325, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069