Прејди на содржината

Гробишта (Шипковица)

Координати: 41°44′52″N 22°27′51″E / 41.74778° СГШ; 22.46417° ИГД / 41.74778; 22.46417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта


Местоположба 41°44′52″N 22°27′51″E / 41.74778° СГШ; 22.46417° ИГД / 41.74778; 22.46417
Основни податоци
Место Шипковица
Општина Радовиш
Тип

 могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Шипковица. Претставува римска могила. На 100 м североисточно од селото, кај сегашните селски гробишта се наоѓа тумул со пречник во основата од 10 м и височина од околу 4 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 329. ISBN 9989649286.