Прејди на содржината

Марчово (Дамјан)

Координати: 41°36′47″N 22°21′40″E / 41.61306° СГШ; 22.36111° ИГД / 41.61306; 22.36111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Марчово


Местоположба 41°36′47″N 22°21′40″E / 41.61306° СГШ; 22.36111° ИГД / 41.61306; 22.36111
Основни податоци
Место Дамјан
Општина Радовиш
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Марчово археолошко наоѓалиште во радовишкото село Дамјан. Претставува населба и некропола од доцната антика. Во близината на рудникот Дамјан, на околу 2 км западно од селото, на простор кој зафаќа 150 × 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, имбрекси и згура. Видливи се и гробни конструкции од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 326, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Богати наоди од истражувањата на локалитетот Тополничка река кај Радовиш. Архивирано од изворникот на 2013-10-16. Посетено на 2020-09-08.