Прејди на содржината

Маденска Река (Дамјан)

Координати: 41°36′47″N 22°21′40″E / 41.61306° СГШ; 22.36111° ИГД / 41.61306; 22.36111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Маденска Река


Местоположба 41°36′47″N 22°21′40″E / 41.61306° СГШ; 22.36111° ИГД / 41.61306; 22.36111
Основни податоци
Место Дамјан
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Маденска Рекаархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Дамјан. Претставува доцноантичка населба. Во непосредна близина на рудникот „Дамјан“, на мала тераса крај потокот Маденска Река биле пронајдени остатоци од топена руда, а биле најдени и делови од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 325. ISBN 9989649286.
  2. Богати наоди од истражувањата на локалитетот Тополничка река кај Радовиш. Архивирано од изворникот на 2013-10-16. Посетено на 2013-10-13.