Прејди на содржината

Добри Дол (Воиславци)

Координати: 41°35′14″N 22°28′16″E / 41.58722° СГШ; 22.47111° ИГД / 41.58722; 22.47111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Добри Дол


Местоположба 41°35′14″N 22°28′16″E / 41.58722° СГШ; 22.47111° ИГД / 41.58722; 22.47111
Основни податоци
Место Воиславци
Општина Радовиш
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Добри Долархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Воиславци. Претставува средновековна некропола. Над десниот брег од големиот и длабок Вечи Дол, со ерозијата од поројните води се откриени гробови со камена конструкција. Постојат индиции и за остатоци од сакрален објект.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 325, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069