Прејди на содржината

Јазо (Раклиш)

Координати: 41°37′48″N 22°28′56″E / 41.63000° СГШ; 22.48222° ИГД / 41.63000; 22.48222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јазо


Местоположба 41°37′48″N 22°28′56″E / 41.63000° СГШ; 22.48222° ИГД / 41.63000; 22.48222
Основни податоци
Место Раклиш
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Јазоархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Раклиш. Претставува доцноантичка населба. На југозападната периферија на селото се среќаваат делови од керамички садови и градежен материјал, а најдени биле и еден прстен, еден капител и монета од царот Гордијан.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 330. ISBN 9989649286.