Турски Гробишта (Радовиш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Турски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Турски Гробишта is located in Македонија
Турски Гробишта
Местоположба на Турски Гробишта во Македонија
Местоположба 41°38′00″N 22°28′00″E / 41.63333° СГШ; 22.46667° ИГД / 41.63333; 22.46667Координати: 41°38′00″N 22°28′00″E / 41.63333° СГШ; 22.46667° ИГД / 41.63333; 22.46667
Основни податоци
Место Радовиш
Општина Радовиш
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Турски Гробишта или Теќетоархеолошко наоѓалиште во градот Радовиш. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. Кај влезот во Радовиш, кај така наречената симоновска барака, од двете страни на патот, во реонот на расадникот се откриени гробови - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069