Прејди на содржината

Градска Корија (Радовиш)

Координати: 41°38′00″N 22°28′00″E / 41.63333° СГШ; 22.46667° ИГД / 41.63333; 22.46667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градска Корија


Местоположба 41°38′00″N 22°28′00″E / 41.63333° СГШ; 22.46667° ИГД / 41.63333; 22.46667
Основни податоци
Место Радовиш
Општина Радовиш
Тип

 тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Градска Коријаархеолошко наоѓалиште во градот Радовиш. Претставува тумул од железно време. На 4 км северозападно од Радовиш се наоѓа тумул со пречник во основата од 8 м и височина од 2,5 м, опкружен со кршен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069