Прејди на содржината

Тумбарка (Бучим)

Координати: 41°36′47″N 22°21′40″E / 41.61306° СГШ; 22.36111° ИГД / 41.61306; 22.36111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумбарка


Местоположба 41°36′47″N 22°21′40″E / 41.61306° СГШ; 22.36111° ИГД / 41.61306; 22.36111
Основни податоци
Место Бучим
Општина Радовиш
Тип

 тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Тумбаркатумул од железното време кај селото Бучим во општина Радовиш. На околу 100 м југоисточно од селото се наоѓа тумул висок 1,5 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 325. ISBN 9989649286.