Прејди на содржината

Црквиште (Дамјан)

Координати: 41°36′47″N 22°21′40″E / 41.61306° СГШ; 22.36111° ИГД / 41.61306; 22.36111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште


Местоположба 41°36′47″N 22°21′40″E / 41.61306° СГШ; 22.36111° ИГД / 41.61306; 22.36111
Основни податоци
Место Дамјан
Општина Радовиш
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Дамјан. Претставува средновековна некропола. Во непосредната близина на селото, од неговата јужна страна, во реонот на гробиштата има една мала височинка на која се забележуваат аморфни камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 326, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Богати наоди од истражувањата на локалитетот Тополничка река кај Радовиш. Архивирано од изворникот на 2013-10-16. Посетено на 2020-05-26.