Прејди на содржината

Сред Село (Злеово)

Координати: 41°33′21″N 22°35′58″E / 41.55583° СГШ; 22.59944° ИГД / 41.55583; 22.59944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сред Село


Местоположба 41°33′21″N 22°35′58″E / 41.55583° СГШ; 22.59944° ИГД / 41.55583; 22.59944
Основни податоци
Место Злеово
Општина Радовиш
Тип

 сакрален објект  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Сред Селоархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Злеово. Претставува средновековен сакрален објект и некропола. На десниот брег на селската река се забележуваат гробни конструкции, а според традицијата мештаните укажуваат на постоење на сакрален објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 327, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069