Прејди на содржината

Кочишо (Злеово)

Координати: 41°33′21″N 22°35′58″E / 41.55583° СГШ; 22.59944° ИГД / 41.55583; 22.59944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кочишо


Местоположба 41°33′21″N 22°35′58″E / 41.55583° СГШ; 22.59944° ИГД / 41.55583; 22.59944
Основни податоци
Место Злеово
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период среден век
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кочишоархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Злеово. Претставува доцноантичка и средновековна населба. На околу 1,5 км северно од селото, од двете страни на Кочишка Река се наоѓаат грамади од кршен камен и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 327, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069