Прејди на содржината

Градиште (Ораовица)

Координати: 41°37′31″N 22°30′44″E / 41.62528° СГШ; 22.51222° ИГД / 41.62528; 22.51222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 41°37′31″N 22°30′44″E / 41.62528° СГШ; 22.51222° ИГД / 41.62528; 22.51222
Основни податоци
Место Ораовица
Општина Радовиш
Тип

 градиште


Период римско време
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во радовишкото село Ораовица. Претставува градиште од римско време. На 1,5 км од селото се гледаат темели од ѕидови и фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069