Манастир Св. Ѓорѓи (Ораовица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастир Св. Ѓорѓи
археолошко наоѓалиште
Манастир Св. Ѓорѓи is located in Македонија
Манастир Св. Ѓорѓи
Местоположба на Манастир Св. Ѓорѓи во Македонија
Местоположба 41°37′31″N 22°30′44″E / 41.62528° СГШ; 22.51222° ИГД / 41.62528; 22.51222Координати: 41°37′31″N 22°30′44″E / 41.62528° СГШ; 22.51222° ИГД / 41.62528; 22.51222
Основни податоци
Место Ораовица
Општина Радовиш
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастир Св. Ѓорѓи археолошко наоѓалиште во радовишкото село Ораовица. Наоѓалиштето претставува сакрален објект од среден век. На 2,5 км северно од селото, во дворот на сегашната црква се гледаат темели и ѕидови зачувани до висина од 80 см, кои веројатно припаѓале на една стара манастирска црква од XIV век. На јужниот ѕид се видливи сосема мали траги од фрескоживопис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069