Прејди на содржината

Саримеше (Тополница)

Координати: 41°40′50″N 22°28′36″E / 41.68056° СГШ; 22.47667° ИГД / 41.68056; 22.47667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Саримеше


Местоположба 41°40′50″N 22°28′36″E / 41.68056° СГШ; 22.47667° ИГД / 41.68056; 22.47667
Основни податоци
Место Тополница
Општина Радовиш
Тип

 тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Саримешеархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Тополница. Претставува тумул од железното време. На 1.5 км југоисточно од селото на зарамнето плато се наоѓа тумул со пречник во основата од 5 м и височина од 1 метар.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 329. ISBN 9989649286.