На Ридот (Штурово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
На Ридот
археолошко наоѓалиште
На Ридот is located in Македонија
На Ридот
Местоположба на На Ридот во Македонија
Местоположба 41°40′50″N 22°28′36″E / 41.68056° N; 22.47667° E / 41.68056; 22.47667Координати: 41°40′50″N 22°28′36″E / 41.68056° N; 22.47667° E / 41.68056; 22.47667
Основни податоци
Место Штурово
Општина Радовиш
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

На Ридотархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Штурово. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На ридот над селото се наоѓаат гробови - тип циста, со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 332, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069