Прејди на содржината

Грамади (Ињево)

Координати: 41°36′49″N 22°25′40″E / 41.61361° СГШ; 22.42778° ИГД / 41.61361; 22.42778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамади


Местоположба 41°36′49″N 22°25′40″E / 41.61361° СГШ; 22.42778° ИГД / 41.61361; 22.42778
Основни податоци
Место Ињево
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамадинаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Ињево, Македонија. Во обработливата површина на 2 километри јужно од селото се наоѓаат повеќе грамади од населбински камења, фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди, питоси и друго.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 327. ISBN 9989-649-28-6.