Прејди на содржината

Восанци (Јаргулица)

Координати: 41°35′14″N 22°33′42″E / 41.58722° СГШ; 22.56167° ИГД / 41.58722; 22.56167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Восанци


Местоположба 41°35′14″N 22°33′42″E / 41.58722° СГШ; 22.56167° ИГД / 41.58722; 22.56167
Основни податоци
Место Јаргулица
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Восанцисредновековна населба во атарот на селото Јаргулица, Македонија. На 4,5 километри јужно од селото, на левиот брег на Восанска Река, на 500 метри десно од патот Радовиш-Струмица се најдени питоси. На теренот се гледаат фрагменти од керамички садови, грамади од кршен камен и згура од топена руда.[1]

Во близина на местото е подигнат новиот Восански манастир.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 327. ISBN 9989-649-28-6.