Троло (Ораовица)

Координати: 41°37′31″N 22°30′44″E / 41.62528° СГШ; 22.51222° ИГД / 41.62528; 22.51222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Троло


Местоположба 41°37′31″N 22°30′44″E / 41.62528° СГШ; 22.51222° ИГД / 41.62528; 22.51222
Основни податоци
Место Ораовица
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Троло археолошко наоѓалиште во радовишкото село Ораовица. Претставува населба од неолитско време. На 1,5 км јужно од селото, на левиот брег на Ораовичка Река, на површина од 200 × 150 м се среќаваат фрагменти од керамички садови и кремени орудија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 330, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069